x
A P R E S C U E
Prenájom a predaj techniky Rescue
06
júl

Futbal má na Slovensku dlhú tradíciu a športoví nadšenci mi iste dajú za pravdu keď poviem, že je to najpopulárnejší šport v našej krajine. Každý klub ma silnú fanúšikovskú základňu, bez ktorej by žiadny zápas nebol tým, čím je. Obzvlášť silnú podporu mávajú zápasy bratislavského ŠK Slovan, kde na domácom Tehelnom poli s kolegami zabezpečujeme zdravotnú službu. Ako vyzerá náš obvyklý zápasový deň?

Beriem si vysielačky, kľúče od miestnosti prvej pomoci, ako aj zápasové akreditácie. Ostáva mi ešte 10 minút, kým prídu všetky posádky do tunela T4, kde máme predzápasové stretnutie. Nádych, výdych, dnes to bude náročné. Ide o postup v lige!

Pozdravujem sa so všetkými posádkami, s niektorými sme sa nevideli dlhší čas. Inštrukcie sú rozdané, všetci smerujú na svoje posty. Skúška spojenia rádiostanice v poriadku. Kolega mi hlási, že ma horší signál na A tribúne, preto si vymieňame telefónne kontakty.

Hooligans oboch tímov skandujú na tribúnach, miestami mám pocit, že drevené lavice ten nápor nezvládnu. Konečne zaznie očakávaný zvuk píšťalky a zápas začína. Sedím už v riadiacom centre plnom obrazoviek, z kadiaľ možno cez kamery pozorovať všetky zákutia štadióna.

Slovan dáva v priebehu 3 minút svoj úvodný gól, štadiónom sa rozoznie zvučka tímu a ľudia tlieskajú a kričia o dušu. Niektorí by najradšej pustili na zem aj nedávno zakúpené klobásy a pivo. Zápas však našťastie prebieha vcelku pokojne, čo by malo znamenať menej roboty pre zdravotníkov. O pár minút však už kolega z C tribúny do vysielačky zahlási, že ošetrujú úraz hlavy. Za pár minút kolaps na A tribúne, zrejme z tepla.

Tesne pred koncom zápasu dochádza dokonca k bitke v domácom sektore. Asistujeme policajtom pri zásahu, ošetrujeme pacientov v miestnosti prvej pomoci. Prítomné sú viaceré tržné rany tvarovej  časti. Jeden z pacientov udáva zhoršené videnie. Urýchlene kontaktujem 155 pre potrebu transportu.

Situácia sa ku koncu zápasu napokon upokojuje, po odchode všetkých fanúšikov opúšťame štadión aj my. Všetky posádky majú povinnosť ostávať na štadióne až pokiaľ posledný fanúšik neopustí jeho areál.

Takmer pred polnocou nasadám spokojná a s pocitom dobre odvedenej práce do auta. Práca zdravotníckeho koordinátora futbalového zápasu je určite viac ako zaujímavá.

Máte záujem o zdravotnú službu na podujatí? Viac informácií náidete TU!

Zdroj: Bc. Adriana Jesenská